5G i rewolucja przemysłowa – czy mają ze sobą coś wspólnego?

Asia 2.0
O autorze:

Joanna Bania
Zarządza, organizuje i supportuje wiele działów w firmie. Profesal nie ma przed nią tajemnic.

5G i rewolucja przemysłowa - czy mają ze sobą coś wspólnego?

Prognozuje się, że sektor produkcyjny będzie czołowym beneficjentem technologii 5G. Ściśle się to łączy z koncepcją Przemysłu 4.0, która opiera się na wszechobecnej cyfryzacji, bezprzewodowej wymianie danych i sztucznej inteligencji… 5G jest kolejnym krokiem milowym czwartej rewolucji przemysłowej.

Czym jest 5G i gdzie może mieć zastosowanie?

Technologia mobilna piątej generacji zapewnia większą przepustowość i jest znacznie szybsza od poprzedniej (czyli 4G, znanej również jako LTE). 5G to przede wszystkim nowe możliwości. Wbrew pozorom, największy potencjał tej technologii nie tkwi w zastosowaniu w aplikacjach konsumenckich i telefonach komórkowych – to przemysł jest obszarem, który może najwięcej na niej zyskać.

 

 

Dlaczego 5G odgrywa tak ważną rolę w transformacji cyfrowej przemysłu?

Dzięki technologii 5G można szybciej, więcej, łatwiej. Przyjrzyjmy się jak jej potencjalne możliwości przekładają się na zastosowanie praktyczne w przemyśle.

Szybszy transfer danych – możliwość ultraszybkiej reakcji, opóźnienia w przesyłaniu danych zmniejszone nawet do 1 milisekundy. Wyobraź sobie taką prostą sytuację na linii produkcyjnej: czujniki wykrywają przeszkodę, przesyłają informację o niej do ramienia pracującego robota, który zatrzymuje swoje działanie. W tym momencie będzie to na tyle małe opóźnienie, że zdecydowanie zmniejszy liczbę pojawiających się błędów i wynikających z nich awarii bądź usterek. Co więcej, sieć 5G charakteryzuje się wyższą niezawodnością od poprzedniej generacji – połączenie jest utrzymywane nawet w trakcie przemieszczania się z prędkością 500km/h.

Większa przepustowość – możliwość podpięcia do sieci 1 miliona urządzeń na 1 kilometr kwadratowy. To naprawdę sporo. Do jednej sieci może być podpięta cała linia produkcyjna i związana z nią infrastruktura techniczna. Jest to kompleksowa sieć, która zapewni możliwość sterowania zakładem przemysłowym bez użycia kabli – a więc wszystkie urządzenia i lokalizacje będą mogły być połączone bezprzewodowo w jednej sieci. Co więcej, pracownicy będą mogli pracować na dużej ilości urządzeń jednocześnie (Kilka robotów samodzielnie przemieszcza się po fabryce do miejsc, z których czujniki wysłały im raport o błędach – jesteśmy coraz bliżej urzeczywistnienia tej wizji). Im więcej połączonych ze sobą elementów tym większe bezpieczeństwo i efektywność całego systemu.

Wysoka przepustowość to również możliwość wykorzystania potencjału rozszerzonej rzeczywistości – możemy sobie wyobrazić, że przyczyni się to do nowej jakości współpracy na linii człowiek-maszyna, ale również maszyna-maszyna. A to już jest poważny krok w stronę inteligentnych, w pełni zautomatyzowanych fabryk. Technologia 5G daje nowe perspektywy w kontekście Internetu Rzeczy (IoT), sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistości, wirtualnych modeli symulacyjnych… Czy sieć piątej generacji sprawi, że pracownik fabryki będzie mógł pracować zdalnie? Czy kiedyś „Home Factory” będzie tak samo zwyczajnym określeniem jak Home Office? Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Praca zdalna w fabryce – to możliwe?

5G technologia5G

Predictive Maintenance

Mówiąc o 5G w przemyśle nie możemy pominąć tak ważnej kwestii, jaką jest predykcyjne utrzymanie ruchu. Opiera się ono na gromadzeniu i analizowaniu kluczowych informacji, na podstawie których można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć awarię i w odpowiednim momencie podjąć kroki zapobiegawcze (niezbędne jest tutaj połączenie danych pochodzących z czujników, sensorów i połączenie ich z bazą danych np. poprzez system klasy CMMS). Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zastosowanie nowszej technologii zapewnia skuteczniejsze wsparcie tego obszaru – bazy danych mogą być jeszcze większe, a ich analiza jeszcze szybsza.

Czy Przemysł 4.0 jest dla Ciebie?

Wykorzystywanie potencjału technologii 5G to krok milowy w stronę Przemysłu 4.0. Ale warto zaczynać od małych kroków. Czy w Twoim zakładzie produkcyjnym jest już wdrożony system klasy CMMS? Komputerowy system zarządzania utrzymaniem ruchu kompleksowo wspiera pracowników działu w podejmowaniu działań zarówno reakcyjnych jak i prewencyjnych. Cyfryzacja i jej właściwa implementacja to obecnie jeden z najważniejszych czynników sukcesu organizacji w przemyśle i pomaga wkroczyć w erę Przemysłu 4.0.