- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 26 kwiecień 2021 08:01
O autorze:
Joanna Bania
Zarządza, organizuje i supportuje wiele działów w firmie. Profesal nie ma przed nią tajemnic.
5G – praktyczne zastosowanie w przemyśle w Polsce i świecie
Mowa tutaj przede wszystkim o nowych możliwościach dla przemysłu. W ostatnim artykule (5G i rewolucja przemysłowa – czy mają ze sobą coś wspólnego?) pisaliśmy o tym, czym jest 5G i dlaczego pełni tak ważną rolę w Przemyśle 4.0. Teraz pójdźmy o krok dalej – zobaczmy praktyczne zastosowania korzystania z tej innowacyjnej, bezprzewodowej sieci w Polsce i na świecie.
Strategia 5G dla Polski
W Polsce pierwsze komercyjne maszty 5G powstały w 2020 roku, natomiast zgodnie ze strategią opracowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji „5G dla Polski” – na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od początku 2021 roku działa kampusowa łączność piątej generacji. I już mamy projekty, którymi warto się pochwalić.
Polski startup Inovatica AGV realizuje projekt autonomicznego wózka widłowego, w tym celu tworzony jest system informatyczny, który będzie miała za zadanie przejąć kontrolę nad takim pojazdem i w pełni funkcjonować bez pomocy operatora. W przyszłości algorytmy sztucznej inteligencji pozwolą wózkowi samodzielnie uczyć się wykonywania zadań.
Poniżej prezentacja projektu:
Automated Factory Parking – zautomatyzowany parking fabryczny
Firma Unikie opracowała rozwiązanie pozwalające na automatyzację procesu parkowania pojazdów w fabrykach. Możliwe jest to m.in. dzięki połączeniu dużej sieci czujników, lidarów, w oparciu o bezprzewodową sieć 4G/5G. Czy to wystarczy, żeby zapewnić dokładną kontrolę sytuacji? Jak czytamy na stronie producenta – system umożliwia samochodom autonomiczną jazdę i unikanie kolizji skuteczniej, niż gdyby kierowcą był człowiek.
Poniżej demonstracja działania takiego „parkingu”:
5G URLLC – bezpieczna interakcja człowiek-robot
Dzięki współpracy firmy Ericsson i Audi powstało ramię robota korzystające z łączności 5G, które tworzy część kierownicy, podczas gdy kurtyna laserowa osłania otwartą stronę robota. Technologia 5G URLLC umożliwia bardzo szybki czas reakcji i wysoką niezawodność, dzięki czemu współpraca człowieka i maszyny w czasie rzeczywistym staje się coraz mniej ryzykowna. Jak sama nazwa wskazuje: Ultra-Reliable and Low-Latency Communications, czyli „niezawodna komunikacja o małych opóźnieniach”.
Demonstracja reakcji ramienia robota na zbliżenie się człowieka pojawia się w 1:15:
Cloud Robotics – komunikacja robotów
Technologia 5G umożliwi zautomatyzowanym urządzeniom nową jakość komunikacji. W zastosowaniach krytycznych pod względem bezpieczeństwa, technologia ta pozwala na zagwarantowanie odbiorcom wysokiej wydajności i niezawodności, mMTC (massive Machine Type Communications) pozwala na bezprzewodowe połączenie dużej liczby urządzeń - nawet do 1 mln na 1 km², a samo programowanie takich urządzeń jest bardziej elastyczne i daje większe możliwości.
Zobacz wizualizację takich rozwiązań od firmy Nokia:
Usługi sieci 5G opierają się o przedstawione niżej scenariusze zastosowań:
Komunikacja 5G kryje w sobie ogromny potencjał, który nadal jest odkrywany. Jedno jest pewne – to rewolucja dla Czwartej Rewolucji Przemysłowej.