Ekologiczne fabryki teraz i w przyszłości.

Ekologiczne fabryki teraz i w przyszłości.

Ekologiczne rozwiązania są wprowadzane w dużych korporacjach? Czy przy zarządzaniu tak wielkimi firmami, jest czas by myśleć o środowisku? Czy fabryki mogą chronić środowisko czy mają na nie jedynie negatywny wpływ? Odpowiedź na zadane pytania może zaskoczyć.

EKOLOGICZNA Fabryka

Ekologiczne rozwiązania na naszym podwórku

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie w naszym zabieganym życiu są firmy produkcyjne, fabryki i ich ekologiczne podejście do środowiska? Są bliżej niż myślisz i radzą sobie naprawdę dobrze. W dalszej części artykułu przedstawię kilka firm, które przywiązują do ekologii bardzo dużą wagę i przybliżę wam ich działalność.

Począwszy od naszego podwórka, możemy wyróżnić spółkę, która bardzo stara się wprowadzać jak najnowocześniejsze rozwiązania w trosce o naszą planetę. Grupa Orlen, bo o niej będzie mowa, prężnie działa i rozwija się w kierunku ekologicznego podejścia do produkcji. W tym roku ruszyła jedna z największych inwestycji firmy – fabryka zielonego glikolu. Co to takiego i po co się go wytwarza? Już tłumaczę.

W Trzebini w tym roku została uruchomiona, przez spółkę Orlen Południe, nowoczesna instalacja, produkująca zielony glikol – wysokomarżowy bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Wykorzystuje się go m.in. w branży rolniczej, farmacji, przy produkcji środków czystości, a nawet w lotnictwie jako środek do odmrażania i odladzania samolotów. Co ważne, jest to największa w Europie produkcja zielonego glikolu propylenowego.

Równolegle ruszyła wytwórnia wodoru – hub wodorowy, który jest integralną częścią instalacji do produkcji glikolu. Dzięki temu 25% pierwiastka, który nie zostanie przeznaczony na pozyskanie glikolu, wykorzystany będzie jako paliwo wodorowe. To świetne rozwiązanie, które w przyszłości sprawi, że polska firma ma szanse stać się środkowoeuropejskim liderem paliw wodorowych. Docelowo instalacje będą wytwarzały zeroemisyjny wodór, a zasilane będą przez morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę.

Co w tym aspekcie proponuje zagranica?

To może wycieczka za granicę? Jednak, żeby jechać dalej przydałby nam się jakiś samochód, najlepiej ekologiczny. Pomoże nam w tym firma BASF. Niemiecka spółka produkcyjna dostarczająca m.in. akumulatory do pojazdów ekologicznych. Ich innowacyjne rozwiązania opierają się zmniejszeniu śladu węglowego, dzięki wytwarzaniu materiałów aktywnych katodowo oraz wykorzystywaniu surowców organicznych. Dzięki temu dąży do osiągnięcia od dwu- do pięciokrotnie większej gęstości energii niż dotychczas, co przyczyni się do zmniejszenia ilości energii potrzebnej do zasilania fabryk. Firma BASF jest w pełnym zakresie swoich działań skupiona na ekologicznych rozwiązaniach, w tym celu wytwarza wiele komponentów potrzebnych do osiągnięcia tego celu, rozprzestrzenia je na cały świat, jak również sama je wykorzystuje.

Przyszłościowym założeniem firmy jest całkowita neutralizacja emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Trzymamy kciuki za powodzenie tego konspektu.

Eko Fabryka

A konkretnie aż na Antarktyce. Tam możemy spotkać elektryczne samochody firmy Venturi. Jest to firma bardzo skrupulatnie podchodząca do kwestii ekologii i ratowania naszego środowiska. Polarny eksplorator to pojazd w pełni bezemisyjny, napędzany energią słoneczną (przy wykorzystaniu ogniw słonecznych przechwytujących światło), wiatrową (dzięki trójramiennemu śmigłu, które może ładować akumulatory) lub elektryczną. Fabryki Venturi również bazują na wykorzystywaniu energii odnawialnej, co za tym idzie przyczyniają się do ochrony środowiska przed śladem CO2.

Co ciekawe również w branży żeglarskiej trwają prace proekologiczne.

W tym aspekcie możemy wyróżnić firmę SEA-KIT. Jej wizją jest tworzenie rozwiązań jak najbardziej zgodnych z naturalnym trybem życia natury. Najnowszy produkt powstały, dzięki działaniom SEA-KIT to zeroemisyjny statek autonomiczny. Pomysłem, który firma wciela w życie jest używanie ogniw wodorowych w celu zasilania maszyn. Zakładają oni zmniejszenie gazów cieplarnianych z żeglugi o co najmniej 50% do 2050 r. Wytwarzane pojazdy USV posiadają czujniki, które pobierają dane potrzebne do obniżenia kosztów i emisji dwutlenku węgla. Produkcja statków zeroemisyjnych opiera się na wykorzystaniu energii odnawialnej.

Statek

Jakie plany na przyszłość

Kończąc, zastanówmy się jak będzie wyglądać przyszłość. Jak widzimy, po powyższych przykładach, firmy produkcyjne naprawdę starają się, żeby wprowadzać jak najbardziej ekologiczne i dobre dla naszej planety rozwiązania. Wytwarzają produkty innowacyjne i sami korzystają ze swoich pomysłów w zakresie obniżenia śladu węglowego, zakończenia wykorzystywania popularnych dotąd paliw, chcą napędzać swoje biznesy jedynie energią odnawialną, jak również wykorzystywać jak najwięcej bioproduktów. Postawa ww. firm zasługuje na pochwałę i chęć naśladownictwa przez inne branże. Miejmy nadzieję, że rozwiązania wcielone w życie, pomogą nam wszystkim w zadbaniu o naszą planetę i zatroszczeniu się o nią teraz i w przyszłości.