AR I VR - czyli nowy rodzaj wsparcia wizualnego

AR I VR - czyli nowy rodzaj wsparcia wizualnego

Wraz z postępem digitalizacji oraz Przemysłu 4.0 technologie takie jak AR i VR stają się coraz powszechniejsze, a coraz więcej firm zaczyna doceniać ich potencjał. Przemysł produkcyjny, jest szczególnym sektorem, w którym technologie AR i VR przynoszą wiele możliwości, takich jak zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, integracja między człowiekiem a maszyną, lepiej przeszkolona kadra, czy uproszczenie czynności konserwacyjnych. Czym właściwie jest AR i VR oraz jakie jest ich zastosowanie w Przemyśle 4.0 przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Różnice pomiędzy VR i AR

Dla wielu pojęcia takie jak VR i AR mogą być niejasne, dlatego  zaraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości! Różnica jest dosyć spora, ponieważ VR (ang. Virtual reality), czyli sztuczna rzeczywistość, tworzy całkowicie realistyczne środowisko wirtualne.

Przykład: W firmie powstaje nowy produkt, który znajduje się w stadium prototypowania. Dzięki technologii VR możliwe jest, co do najmniejszego szczegółu, przedstawienie jak wyglądałby dany produkt, bez konieczności tworzenia fizycznego prototypu. Oszczędność czasu i pieniędzy!

AR (Augmented reality), jest to natomiast rozszerzona rzeczywistość, która łączy rzeczywistość ze światem generowanym komputerowo. 

Przykład: W fabryce wystąpiła awaria maszyny, którą należy szybko wyeliminować. Rozszerzona rzeczywistość (na przykład za pomocą specjalnych gogli) pozwala pracownikom na łatwy dostęp do instrukcji, jak naprawić maszynę krok po kroku, a podczas trawania naprawy dostarcza na bieżąco informacji o zasobie.

wizualizacja ar profesal trojkaty

Wsparcie wizualne – zastosowanie w przemyśle

Technologie AR oraz VR za pomocą kamer, czujników, czy innych inteligentnych urządzeń mogą na co dzień wspierać prace pracowników produkcji - i nie tylko! Wiele firm produkcyjnych docenia potencjał tych technologii i wykorzystuje je w różnych aspektach działalności przedsiębiorstwa.

Wizualization ford

 

Dobrym przykładem jest firma Ford, która już od wielu lat rewolucjonizuje rynek motoryzacyjny swoimi innowacyjnymi zastosowaniami technologii VR oraz AR. Ford wykorzystuje tę technologię do badania całego wyglądu zewnętrznego i wnętrza samochodu, a także do dokładnego zbadania, jak wygląda konkretny element, taki jak deska rozdzielcza czy tapicerka. Technologia VR łączy się bezpośrednio z systemem projektowania wspomaganego komputerowo.


Wirtualization Enea

 

Przykład wykorzystania technologii rozszerzonej rzeczywistości można znaleźć także u firmy Enea Operator, polskiego przedsiębiorstwa branży energetycznej z siedzibą w Poznaniu. Przy zastosowaniu gogli wirtualnych możliwe jest nowoczesne szkolenie pracowników, które ma na celu zwiększenie kompetencji pracowników służ technicznych. Technologia VR umożliwi służbom technicznym bezpieczne sprawdzenie wiedzy teoretycznej w praktyce.

 

Warto przyjrzeć się poczynaniom firmy Index AR Solution, które wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość w zakładzie produkcyjnym w USA. Dzięki tabletom z oprogramowaniem do rozszerzonej rzeczywistości, możliwe jest lokalizowanie miejsc dogodnych do umieszczenia kołków na stalowe elementy. System pomaga założyć dokładną lokalizację ćwieków analizując mikro drgania powstające podczas pracy i dobrać na nie odpowiednią lokalizację. Wykorzystywany jest również do innych celów takich jak inspekcja instalacji, czy sprawdzenie zgodności  z obecnymi procedurami.

Technologie AR oraz VR za pomocą kamer, czujników, czy innych inteligentnych urządzeń mogą na co dzień wspierać prace pracowników produkcji - i nie tylko! Wiele firm produkcyjnych docenia potencjał tych technologii i wykorzystuje je w różnych aspektach działalności przedsiębiorstwa.

CMMS i technologie rzeczywistości rozszerzonej – rywale, czy przyjaciele?

wirtualization


Możliwości wykorzystania technologii rozszerzonej rzeczywistości w przedsiębiorstwach jest wiele, jednak przy zintegrowaniu z innymi systemami, największą rewolucje mogą one przynieść w Działach Utrzymaniu Ruchu.
Systemy CMMS oraz technologie rzeczywistości rozszerzonej już za pare lat mogą stanowić swoje uzupełnienie w dziedzinie konserwacji, naprawy czy przechowywania dokumentów. Wystarczy wyobrazić sobie oprogramowanie do zarządzania konserwacją lub naprawą awarii, które pozwala na przeczytanie cyfrowej instrukcji szkoleniowej lub przećwiczenie konserwacji/naprawy na wirtualnej kopii maszynu. Kolejnym świetnym narzędziem, w którym VR wraz z oprogramowaniem CMMS mogą się uzupełniać, jest zarządzanie dokumentami. CMMS z VR pozwoli na przeglądanie dokumenatacji o maszynach i zasobach tak, jakbyśmy mieli ją przed sobą. Warto wspomnieć także o przydatnym rozwiązaniu dla serwisantów pracująych w terenie, czyli użyciu technologii VR/AR do kontaktu z przełożonymi lub ekspertami.  Za każdym razem, gdy pojawia się nowy lub złożony problem, technicy terenowi mogą połączyć się z ekspertami, aby uzyskać szybszą diagnozę i rozwiązanie, skracając czas przestoju naprawy, oszczędzając czas i pieniądze.

Jeśli szukasz systemu CMMS, który można zintegrować z innymi systemami