Nie bój się zmianO autorze:
Paulina Grzybek
Stażystka w Dziale Marketingu firmy Profesal


Nie bój się zmian

 

Życie nie jest łatwym i prostym korytarzem, którym podążamy wolni i nieskrępowani.
Jest labiryntem, w którym musimy nieustannie szukać drogi,
często czujemy się zagubieni i wystraszeni, ciągle trafimy w ślepe zaułki.Jeżeli jednak nie tracimy wiary, to na pewno otworzą się przed nami drzwi.
Być może nie te, o których myślimy, ale zawsze będzie za nimi czekało na nas coś dobrego.      

A.J. Cronin

 

Zmiany są nieodłącznym elementem życia codziennego. Te mniejsze, które wpływają na nas w zaledwie niewielkim stopniu najczęściej nie zostają nawet zapamiętane. W przeciwieństwie do tych od których zależy wiele, wiążą się one z licznymi obawami. Gdyby ktoś zapytał, czego boisz się w życiu, czy rozważył byś właśnie zmiany, czy raczej wybrał spośród: pająków, śmierci, terroryzmu, klęski głodowej lub braku pieniędzy? 

Strach jest nieodłącznym elementem przekształceń, choć czasem nie zwracamy na to uwagi.

Nasz mózg podświadomie wywołuje reakcje organizmu takie jak: przyspieszone bicie serca, spadek apetytu, agresja, drażliwość, a nawet bezsenność. Czy zwróciłeś uwagę, że na myśl o nadchodzących zmianach Twój organizm właśnie tak reaguje?

 

 – A czy zauważyliście, jak bardzo nie chcemy zmian, gdy one przychodzą?
- Myślę, że nie chcemy się zmieniać, bo boimy się zmian.

S. Johnson Kto zabrał mój ser?

 

Każdy musi sam przekonać się do zmian, pokonać swój własny lęk. Jeden z nas już to zrobił, bo zaczął działać od razu. Drugi jest w trakcie przekształceń. Trzeci nadal nie dopuszcza do siebie myśli o nadchodzącym przełomie. Warto zdać sobie sprawę z korzyści, które za tym idą. Jeśli będziemy stać w miejscu, staniemy się kotwicą, która spowalnia okręt. Dla takich osób najważniejsza jest stabilizacja, dlatego, gdyby zdecydowali się na rewolucje w swoim życiu to tylko w momencie, gdyby mieli pewność, że przyniesie im ona coś dobrego. Jednak zmiany zachodzą ciągle, niezależnie od tego, czy ich oczekujemy, czy nie.

Wyobraź sobie to co nowe, taka wizja rozjaśni twoją przyszłość. Jeśli widzisz jakie korzyści mogą pojawić się w twoim życiu, to jesteś bardziej zainteresowany tym, by nastąpiły. Kiedy pokonasz swój lęk, będziesz wolny, a im wcześniej zrezygnujesz z tego co stare, szybciej odnajdziesz nowe.

Zadaj sobie pytanie, co zrobiłbyś gdyby nie towarzyszący Ci lęk?
Czy podjąłbyś próbę, aby pozostawić to co znane i odnaleźć nowe?

Niech żyją zmiany!