Czym jest programowanie dedykowane?

O autorze:

Marta Soczyńska
Odpowiada za dział marketingu i dokłada swoją cegiełkę w sprzedaży produtków firmy Profesal.

Systemy dedykowane

Szukasz oprogramowania, które usprawni procesy w twojej firmie? Chcesz wykorzystać system informatyczny do gromadzenia cyfrowej dokumentacji, tworzenia bazy wiedzy i uzyskać narzędzie, które w 100% odpowie na twoje potrzeby?

Na rynku obecnie występuje wiele systemów, oferujących różnorodne funkcjonalności, poczynając od systemów ERP – pomagających zarządzać zasobami, oprogramowań MES – przeznaczonych dla produkcji, ułatwiających komunikację i przesyłanie informacji, systemów CMMS – wspierających utrzymanie maszyn na wysokim poziomie eksploatacji i wiele innych aplikacji mobilnych czy oprogramowań instalowanych na serwerze firmowym.

Jeśli jednak przeglądając rozwiązania firm programistycznych, oferujących system, który w teorii mógłby spełnić twoje potrzeby – nie jesteś przekonany, warto zwrócić się do firmy tworzącej oprogramowanie dedykowane.

Co to jest oprogramowanie dedykowane?

Oprogramowania dedykowane to systemy/aplikacje stworzone według zaleceń i potrzeb klienta. Jego wykonanie wiąże się z usługą stworzenia i wdrożenia oprogramowania powstałego według ustaleń i wskazówek klienta, przy współpracy z zespołem IT firmy wykonującej prace programistyczne.
Celami prac dotyczących stworzenia i utrzymania systemu dedykowanego są:

 • Stworzenie oprogramowania, w którego skład wchodzą funkcjonalności nieznajdujące się w standardowych ofertach producentów oprogramowania,
 • Modyfikacje istniejącego oprogramowania uzupełniając je o dodatkowe wymagania zamawiającego,
 • Dodanie nowych modułów rozszerzających standardowe funkcje oprogramowania będącego w sprzedaży,
 • Dostosowanie istniejącego lub wyprodukowanie nowego oprogramowania dopasowanego do specyficznych potrzeb technologicznych klienta,
 • Dostosowanie istniejącego lub wyprodukowanie nowego oprogramowania ściśle związanego z profilem działalności klienta, według jego potrzeb.

Systemy dedykowany a programowanie seryjne

Jakie różnice możemy wyróżnić między systemem dedykowanym a seryjnym?

Oprogramowanie seryjne może nie odpowiedzieć w 100% na potrzeby firmy, a zakupiony i wdrożony system być niemożliwy do modyfikacji. Cechą oprogramowania seryjnego jest jego kompletność – w znaczeniu zawierania funkcjonalności najczęściej potrzebnych większości klientów. Jeśli decydujemy się na oprogramowanie seryjne, proces wdrożenia go w firmie będzie stosunkowo krótki, ponieważ dostarczone zostanie nam rozwiązanie „gotowe”, a prawdopodobieństwo wystąpienia błędów jest niskie.

Natomiast systemy dedykowane są tworzone wraz z klientem i dostosowywane do jego potrzeb i procesów indywidualnych firmy. Jego celem jest jak największe ułatwienie oraz optymalizacja pracy. Specjalnie zaprojektowane funkcje mogą znacząco zwiększyć wydajność oraz efektywność prac. Przy wyborze takiego rozwiązania musimy jednak zmierzyć się z procesem projektowania go (oczywiście przy ścisłej współpracy z firmą, której usługi wybierzemy) – określenia swoich potrzeb, priorytetów. Warto również zwrócić uwagę na to, że czas wdrożenia będzie dłuższy, niż w przypadku wyboru systemu „gotowego”.

dedicated software development processPorada: Jeśli wahasz się między wyborem oprogramowania dedykowanego a gotowym systemem – zrób kalkulacje zysków i strat – inwestycja w system dedykowany często jest większa, oblicz czy się zwróci.

 

Jak wygląda proces tworzenia systemu dedykowanego?

1. Planowanie: analiza potrzeb, doradztwo lub warsztaty, ustalenie specyfikacji i priorytetów,

2. Projektowanie: architektura działania, opis funkcjonalności, projektowanie wizualne, analiza user experience (doświadczeń użytkownika związanych z korzystaniem z aplikacji),

3. Programowanie: prace programistyczne front-end i back-end,

4. Testowanie: sprawdzenie poprawności działania poszczególnych funkcjonalności,  eliminacja błędów, niezgodności, 

5. Wdrożenie: ścisły kontakt z klientem, przekazanie oprogramowania do działania,

6. Rozwój oprogramowania: wsparcie profesjonalistów w korzystaniu z obecnych funkcji, dobudowanie dodatkowych funkcji.

Wady i zalety systemów dedykowanych

Zalety:

    • dopasowanie do potrzeb,
    • odzwierciedlenie realnych procesów w twojej firmie,
    • wizja rozbudowy i rozwoju oprogramowania,
    • integracje z innymi systemami,
    • wsparcie ze strony programistów\twórców oprogramowania,
    • wzrost konkurencyjności w branży.

Wady:

    • możliwość wystąpienia błędów, które należy poprawić,
    • dłuższy czas wdrożenia (wraz z tworzeniem),
    • firma programistyczna poznaje know-how twojego biznesu,
    • rozwiązanie często droższe od systemów seryjnych.

Podsumowanie

Jeśli stoisz przed wyborem oprogramowania dla swojej firmy, które ma zwiększyć efektywność prac, poprawić komunikację między działową, pomóc uporządkować dokumentację, ale przy tym procesy w twojej firmie są wyjątkowo skomplikowane lub po prostu niestandardowe – system seryjny może nie spełnić twoich oczekiwań. W takim wypadku warto zainteresować się współpracą z firmą, która oferuje usługi tworzenia oprogramowania na zamówienie, zbada procesy w twojej firmie i stworzy funkcjonalności, które dostosują się do przepływu prac w odpowiednich działach, tak byś mógł osiągać jak najlepsze korzyści.