Caps Lock - O CO TYLE KRZYKU?

Asia 2.0
O autorze:

Joanna Bania
Zarządza, organizuje i supportuje wiele działów w firmie. Profesal nie ma przed nią tajemnic.

 

Caps Lock - O CO TYLE KRZYKU?

Dzisiaj, 22 października, obchodzony jest dzień Caps Locka – postanowiliśmy to uczcić blogiem! Mówiąc o Caps Locku nie można też nie wspomnieć o netykiecie (jak to się ze sobą łączy?) i innych ważnych klawiszach na klawiaturze.

Caps Lock – z ang. „CAPital letterS Lock” – to przycisk służący do włączania trybu pisania wielkimi literami, tzw. twardy Shift. Jaki był cel jego powstania? Na początku ułatwiał pisanie wielkich liter na maszynach do pisania, gdzie przytrzymywanie klawisza Shift mogło sprawiać spore trudności, a w miarę rozwoju technologii został przeniesiony również na klawiaturę. Jaki jest cel jego istnienia? Wielu internautów uważa, że jest to klawisz niepotrzebny, a wręcz utrudnia życia (ileż to razy podczas wpisywania hasła przypadkiem włączony Caps Lock sprawiał, że hasło zostało uznane za błędne).

W czasach, kiedy nie istniały emotikony, był to jeden ze sposobów wyrażania emocji w języku pisanym. Teraz wystarczy dodać do tekstu odpowiedni „obrazek”, żeby odbiorca mógł z łatwością poznać, czy żartujemy, jesteśmy smutni, a może ironizujemy. Poniżej, dla wizualizacji, część emotikonów dostępnych w naszym komunikatorze InOut:

InOut emotikony

W internetowym savoir vivre teksty pisane Caps Lock’iem odbierane są jako „krzyczenie”. Ulubione narzędzie wszelkich TROLLI INTERNETOWYCH – ZŁOŚLIWCÓW, KTÓRZY OŚMIESZAJĄ, OBRAŻAJĄ INNYCH. JEST TO TAKŻE NARZĘDZIE DO PROWADZENIA POWAŻNYCH KŁÓTNI W INTERNECIE, GDZIE WSZELKIE MERYTORYCZNE ARGUMENTY ZAWODZĄ (ALBO PO PROSTU NIE ISTNIEJĄ). TEKST PISANY WIELKIMI LITERAMI TRUDNIEJ SIĘ CZYTA I ODBIORCA POTRZEBUJE WIĘCEJ CZASU, ŻEBY GO PRZYSWOIĆ.

Skoro już wiemy, co nie jest mile widziane w tekstach pisanych, zapoznajmy się z dobrymi praktykami komunikowania się ze sobą w pracy, za pomocą komunikatorów wewnętrznych czy poczty elektronicznej. Komunikacja nieformalna - jak najbardziej warto korzystać w niej z emotikonek, które pomogą złagodzić oficjalny ton wiadomości (są dostępne również w poczcie elektronicznej). Komunikacja formalna – tutaj emotikonki mogłyby wyglądać niepoważnie. Natomiast podczas pisania maili służbowych, warto skorzystać z poniższych wskazówek:

- poprawność językowa - zwracaj uwagę na interpunkcję, gramatykę,

- czytelna forma – z szacunku do zapewne zabieganego odbiorcy, wiadomość powinna być możliwie krótka i treściwa, natomiast dłuższe teksty warto rozdzielić na kilka akapitów, żeby były lżejsze w odbiorze,

- tytuł – powinien krótko odnosić się do treści całej wiadomości,

- dostosowanie języka do sytuacji i odbiorcy,

- bezpośrednie zwracanie się do odbiorcy (Cię, Panie Mariuszu, Wasz) piszemy od wielkiej litery.

caps lock jak pisac 2

W dzisiejszych czasach, gdy ze względu na trwającą pandemię zmuszeni jesteśmy do częstszej komunikacji zdalnej, szczególnie warto znać zasady netykiety i stosować je, aby przekazywanie informacji w formie tekstowej było skuteczniejsze i przyjemniejsze dla obu stron – nadawcy i odbiorcy.