Kanban w wersji cyfrowejO autorze:

Joanna Bania Stażystka w firmie Profesal 
Mimo technicznego wykształcenia, w głębi serca czuje się humanistką

 

Kanban w wersji cyfrowej

 

 

 

 

Kanban to tablica ogłoszeń

Mowa tu o japońskim określeniu, które oznacza „kartkę”, tablicę” – i w zasadzie te dwa słowa mówią o tym, jak to narzędzie wygląda w praktyce. Jak wygląda taka tablica? Najczęściej podzielona jest na 3 kolumny, które oznaczają etapy realizacji czynności:

Kanban flow

Natomiast do odpowiednich kolumn przypinane są opisane karteczki (np. z nazwą zadania). W zależności od etapu realizacji danego zadania, karteczki są przepinane do kolejnych kolumn.

Kanban to proste narzędzie

Metoda kanban opiera się na cyrkulacji i analizie wspomnianych kart. Pozwala na prostą wizualizację procesów w przedsiębiorstwie, dzięki czemu zarządzanie zadaniami czy produkcją jest przejrzyste. A co najważniejsze, stosowanie tego narzędzia nie wymaga dużego nakładu finansowego ani wiedzy specjalistycznej.

Kanban to optymalizacja procesów

Celem stosowania metody kanban jest optymalizacja procesów, poprzez: minimalizację marnotrawstw, niwelowanie bezczynności, braków, kolejek, opóźnień, zapasów, zbędnych czynności i kontroli, zbędnych przemieszczeń – „7 razy żadnych” (tzw. 7 MUDA). Pozwala to na duże obniżenie kosztów produkcyjnych oraz innych procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.

Zaletami tej metody jest przede wszystkim łatwość stosowania, minimalizacja wspomnianych marnotrastw, zwiększenie jakości, zmniejszenie chaosu.

Najbardziej uciążliwe i czasochłonne w codziennej pracy z tym narzędziem (w wersji tradycyjnej) jest wymaganie ciągłego nadzoru i kontroli.

Profesal to rozwiązanie, które cyfrowo wizualizuje Tablicę Kanban

Cyfrowa Tablica Kanban w systemie Profesal może być rozwiązaniem tego problemu – w systemie informatycznym tablica jest zawsze pod ręką, dostęp do niej jest szybki, można ją łatwo modyfikować, a kontrola i zarządzanie czynnościami to kwestia kilku kliknięć myszką.

Cyfrowa Tablica Kanban może być z sukcesem stosowana w wielu obszarach działalności firmy. Poniżej przedstawiona jest przykładowa tablica, która powstała w dziale sprzedaży i marketingu w firmie Profesal w celu usprawniania koordynacji zadań.

Profesal Kanban

Cyfrową karteczką „przyczepianą” do tablicy może być każdy produkt, proces, czy zadanie. Taką tablicę można konfigurować, dopasowując do własnych potrzeb, co zapewnia możliwość dostosowania do różnych branż i działów w firmie. Dostępne moduły pozwalają na nadzorowanie wykonywania zleceń serwisowych czy zarządzanie harmonogramem prac.

Każdy wpis na Cyfrowej Tablicy Kanban ma odniesienie do obiektu w systemie Profesal, co usprawnia planowanie i realizację procesów. Dodatkowo mamy możliwość ustawienia przypomnień oraz alertów zależnych od wcześniej zdefiniowanych scenariuszy, np. o zbyt długim „zawieszeniu” procesu w etapie. System ułatwia aktualizację danych na tablicy i poprawia komunikację wewnątrzfirmową, wpływając na zwiększenie wydajności całego zespołu.
Rozwiązanie pozwala również wyświetlić tablicę na ekranach telewizorów, przez co wszyscy zainteresowani mają łatwy podgląd stanu realizacji procesów bez konieczności używania komputera lub komórki.

Dzięki dostępności Cyfrowej Tablicy Kanban w systemie Profesal – wszystkie jej zalety mogą być zapewnione kilkoma kliknięciami myszki.